Māris Priede. “Ceļā uz…” Foto.

Mencendorfa namā 12.februārī plkst.18:00 tiks atklāta Māra Priedes foto izstāde “Ceļā uz…”

Autors īsumā par izstādi „Pa ceļam uz..”:

Fotogrāfēšana ir mans hobijs jau kopš skolas gadiem un tā joprojām ir analogā filmu fotogrāfija gan balti-melnā, gan krāsainā.

Fotogrāfējor ar filmu intriga – būs/nebūs saglabājas visu procesa laiku no konkrētas filmas tipa izvēles, atbilstoši iecerei, līdz filmas atīstīšanas procesa kontrolei un gala rezultāta papīra materializācijai.

Ik kadrs, ko uzņem uz filmas ir jāapdomā – kompozīcija, diafragmas atvērums, slēdža ātrums – jo izvedot „pastaigā” kādu no fotoaparātiem, jārēķinās ar līdzpaņemto filmu daudzumu – attiecīgi – cik uzņēmumus varēs izdarīt – 12-24-36..

Šajā izstādē centos parādīt pēdējo gadu laikā uzņemtos fotomirkļus, bet tā kā katru nedēļu cenšos veikt kādu fotofiksācijas izgājienu – negatīvu foto materiāla apjoms pastāvīgi pieaug un līdz ar to arī bilžu atlases process kļūst laikietilpīgs. Iepriekšējā izstāde “Tas, kas man patīk” bija krāsianāka  – ar dabu, kluso dabu. Šoreiz mana izvēle ir parādīt pa ceļam uz Latvijas simtgadi, darbu, tirgu, atpūtu tvertos mirkļus, improvizētas fotosesijas un Lomogrāfiskiem eksperimentiem ar dubultekspozīciju – tādējādi iegūstot neprognozējamu attēlu nobīdi, jo izmantoju pat krāmu tirgū iegādātas, neattīstītas fotofilmas, kurās sākotnējais attēls iestrēdzis jau no pagājušā gadsimta 70, 80tiem gadiem. Daži darbi ir uzņemti izmantojot paštaisītu Monokli – visprimitīvākais objektīva veids, kas sastāv no vienas izliekti-ieliektas lēcas un tas attēlam piešķir tādu kā oreolu.

Kāpēc tieši analogā fotogrāfija ir mana izvēle?

Varbūt tāpēc, ka šī procesa burvību apguvu jau bērnībā, kopā ar vectēvu attīstot melnbaltās filmas un taisot bildes, varbūt tāpēc, ka analogais process jau ir izkopts un pilnveidots mākslas un dokumentācijas veids vairāk kā 100 gadu garumā. Digitālais foto ir tikai datu nesēja nomaiņa – filmas aizstāšana ar sensoru, kas vēl ilgi pilnveidosies.

Īpaši aizraujošu analogo foto procesu padara iespēja pašam visu izdarīt no A-Z: fotogrāfē, attīsti filmu, kopēt bildes un ja vēlies  – eksperimentē! Lielāki eksperimenti man vēl ir padomā – fotoattēlu tonēšana, foto-jutīgas emulsijas uzklāšana uz priekšmetiem, foto uz stikla, infrasarkanā fotogrāfija utt.

Izstādē redzamās melnbaltās fotogrāfijas esmu izgatavojis pats, gan filmai, gan papīram derīguma termiņš bija beidzies jau pagājušā gadsimta 80-90tajos gados, tas palielina attēla graudainību, piešķir nelielu aizplīvurojumu, bet šīe defekti manā skatījumā kļūst par efektiem.

Ceru, Jums patiks …

Cieņā,

Māris Priede

e-pasts: Priedem78@inbox.lv

Vairāk manu bilžu ir šeit: https://www.flickr.com/photos/priedem78/

Komentēšana ir liegta.